کتاب آرتروز یک اتفاق نیست...! اثر دکتر عباس فرزانگان

بروز شده در توسط دکتر عباس فرزانگان درباره کتاب خوب (فقط 3 دقیقه مطالعه)
کتاب آرتروز یک اتفاق نیست...! اثر دکتر عباس فرزانگان

کتاب «آرتروز یک اتفاق نیست...!» تالیف دکتر عباس فرزانگان و سعید صالحیان برای اولین بار در تابستان 1393 توسط انتشارات علوی به چاپ رسید. این کتاب راهنمای شناخت و پیشگیری از بیماری آرتروز است، شامل بیش از 80 ورزش مناسب کتف، گردن و کمر همراه با تصویر و شرح گام به گام آنها.

موضوع این کتاب تمرین‌های ورزشی مناسب برای پیشگیری و درمان آرتروز گردن، کتف و کمر است. در این کتاب تعداد 87 ورزش در حالت‌های ایستاده، نشسته و دراز کشیده همراه با تصویر، شرح مراحل تمرین، مدت زمان و تعداد تکرار هر تمرین شرح داده شده است. تمرین‌ها به گونه‌ای انتخاب شده اند که برخی از آنها را بتوانید در محل کار خود نیز انجام دهید.

کتاب آرتروز یک اتفاق نیست...! نوشته دکتر عباس فرزانگان

بخشی از مقدمه کتاب

اصول کلی تمرین‌های ورزشی برای پیشگیری و درمان آرتروز، تقویت عضلات اطراف مفصل درگیر است. ورزش‌هایی که برای تقویت عضلات انجام می‌شوند عمدتا ورزش‌های کششی هستند. ورزشهایی که باعث ایجاد انقباض عضلات می‌شوند. پس دقت کنید که ورزش‌هایی که با حرکات زیاد و یا چرخش مفصل همراهند مفید نبوده و حتی گاهی مضرند، مثلا چرخش گردن موجب تشدید آرتروز می‌شود.

در هنگام انجام هر کدام از این تمرینات دقت کنید که عضلات مرتبط کاملا منقبض شده به طوری که وقتی با انگشت به عضله فشار وارد می‌کنید انقباض آن را کاملا حس کنید.

ورزش‌هایی را که برای پیشگیری از آرتروز گردن انجام می‌شوند، می‌توانید در محیط کار و در حالت نشسته روی صندلی خود نیز انجام دهید ولی ورزش‌های مربوط به آرتروز کمر عمدتا در حالت خوابیده انجام می‌شوند.

نمونه تمرین‌های ورزشی

به حالت صاف و کشیده روی صندلی نشسته، دست راست خود را از پهلو به صورت کشیده قرار دهید. کف دست چپ را در کنار سر قرار داده و به آرامی از کمر به سمت راست خم شوید. حدود 20 ثانیه در این وضعیت مانده و سپس به حالت اول برگردید. این حرکت را 10 بار از سمت راست و 10 بار از سمت مقابل انجام دهید.

تمرین ورزشی شماره 1 برای کمر

در حالت نشسته کف دست‌ها را روی سمت راست لگن خود قرار دهید تا کمر در حالت کاملاً کشیده قرار گیرد. بازوها را به حالت کاملاً کشیده بلند کرده و به سمت چپ سر ببرید. در طی حرکت باید به دست‌ها نگاه کنید. 10 ثانیه در این وضعیت مانده و سپس به حالت اول برگردید. این حرکت را 20 تا 60 بار از هر طرف بدن تکرار کنید.

تمرین ورزشی شماره 2 برای گردن و کتف

در حالت نشسته دست راست را پشت کمر برده و کف دست چپ خود را روی سر قرار دهید. به آهستگی سر را به سمت چپ و پایین بکشید. به گونه‌ای که نگاه به سمت چپ لگن باشد. 20 ثانیه در این وضعیت مکث کرده و دوباره به حالت اول بازگردید. این حرکت را 10 بار از سمت راست و 10 بار از سمت مقابل انجام دهید.

تمرین ورزشی مناسب آرتروز کتف

گلاب و عرقیات گیاهی صالحیان

صالحیان را به اصالت می شناسند،
گلاب و عرقیات گیاهی صالحیان را به کیفیت و طبیعی بودن.

گلاب و عرقیات گیاهی صالحیان
عکس نویسنده
دکتر عباس فرزانگان

متخصص بیماری‌های داخلی دارای مدرک دکترای حرفه‌ای پزشکی با بیش از 25 سال تجربه معاینه و درمان افراد مبتلا به بیماری‌های عضلانی استخوانی نظیر کمردرد و گردن درد است.

مطالب مرتبط با کتاب خوب