راهنمای سرمایه‌گذاری پدر پولدار اثر رابرت کیوساکی

بروز شده در درباره کتاب خوب (فقط 4 دقیقه مطالعه)
راهنمای سرمایه‌گذاری پدر پولدار اثر رابرت کیوساکی

کتاب «راهنمای سرمایه‌گذاری پدر پولدار» از مجموعه کتاب‌های پدر پولدار نوشته رابرت کیوساکی و شارون ال. لچتر در این باره است که ثروتمندان در چه زمینه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که دیگران نمی‌دانند.

راهنمایی های پدر پولدار برای سرمایه گذاری

مهمترین سرمایه گذاری شما

شما با خواندن این کتاب، سرمایه‌گذاری مهمی انجام می‌دهید، خواه با آن موافق باشید یا نه، خواه آن را درک کنید یا نه، و خواه هرگز هیچ یک از این اطلاعات را به کار بگیرید یا نه. در دنیای امروز که همچنان در حال تغییر است، مهمترین سرمایه‌گذاری که می‌توانید انجام دهید، سرمایه‌گذاری در آموزش مداوم و جست و جوی ایده‌های جدید است. بنابراین، به جست و جو و به چالش کشیدن ایده‌های قدیمی‌تان ادامه دهید.

یکی از مهمترین نکات این کتاب این است که شما این قدرت را دارید تا دنیایی را بسازید که در آن نه پول به مقدار کافی، بلکه پول فراوان وجود دارد. ایجاد دنیایی با پول فراوان، نیازمند درجه‌ای از خلاقیت، استاندارد بالای مالی و سواد مالی، و جست و جوی فرصت‌ها، به جای جست و جوی امنیت است و این که بیشتر به دنبال همکاری باشید تا رقابت.

پدر پولدار با گفتن این جمله مرا راهنمایی کرد تا به افکارم شکل دهم: «تو می‌توانی انتخاب کنی که در دنیایی بدون پول کافی زندگی کنی یا در دنیایی با پول خیلی زیاد زندگی کنی. این انتخاب با توست.»

شروع با هیچ

رابرت کیوساکی در مقدمه کتاب می‌نویسد که این کتاب با بازگشت من از ویتنام در سال 1973 آغاز می‌شود، کمتر از یکسال قبل از آن که بخواهم از نیروی دریایی خارج شوم. یعنی، کمتر از یکسال باقی مانده بود که من هیچ شغلی، هیچ پولی و هیچ دارایی نداشته باشم. پس، این کتاب از نقطه‌ای آغاز می‌شود که بسیاری از شما ممکن است با آن آشنا باشید، نقطه شروع با هیچ.

سرمایه‌گذار ثروتمند کیست؟

یک جنبه مهم خواندن این کتاب جلب توجه شما به این نکته است که ببینید چقدر افکار شما با افکار راهنمایی‌های پدر پولدار فرق دارند، بسیاری مواقع این تفاوت بسیار زیاد است. پدر پولدار می‌گفت: «یکی از دلایلی که تعداد خیلی اندکی از مردم ثروتمند می‌شوند، این است که آنها تنها در یک نوع تفکر باقی می‌مانند. آنها فکر می‌کنند تنها یک راه برای اندیشیدن یا انجام کار وجود دارد، در حالی که سرمایه‌گذار متوسط فکر می‌کند که محتاطانه عمل کنید و ریسک نکنید. سرمایه‌گذار ثروتمند اغلب به این می‌اندیشد که چگونه مهارت‌های خود را ارتقا دهد تا بتواند ریسک‌های بیشتری را بپذیرد.»

سرمایه‌گذار ثروتمند باید افکار انعطاف‌پذیری نسبت به سرمایه‌گذار متوسط داشته باشد. به عنوان مثال، در حالی که سرمایه‌گذار متوسط و سرمایه‌گذار ثروتمند هر دو باید به مقوله امنیت بیندیشند، سرمایه‌گذار ثروتمند باید به این هم فکر کند که چگونه ریسک‌های بیشتری را بپذیرد، در حالی که سرمایه‌گذار متوسط به کاستن از بدهی می‌اندیشد، سرمایه‌گذار ثروتمند به این فکر می‌کند که چگونه میزان بدهی را افزایش دهد. در حالی که سرمایه‌گذار متوسط در ترس از سقوط بازار زندگی می‌کند، سرمایه گذار ثروتمند در انتظار سقوط بازار است. در حالی که این ممکن است برای سرمایه‌گذار متوسط یک تناقض به نظر برسد، این تناقضی است که سرمایه‌گذار ثروتمند را ثروتمندتر می‌کند.

تجربه رابرت کیوساکی

کتاب با ابتدایی‌ترین سطوح سرمایه‌گذاری آغاز می‌شود و تا بالاترین سطح سرمایه‌گذار خبره پیش می‌رود. حالا به جای این که کتاب با سطح سرمایه‌گذار معتبر آغاز شود، از سال 1973 آغاز می‌شود، زمانی که من هیچ شغل، پول و دارایی نداشتم. برهه‌ای از زندگی که بسیاری از ما آن را تجربه کرده‌ایم.

تنها چیزی که در سال 1973 داشتم، رویای روزی بود که خیلی ثروتمند شوم و بتوانم در زمینه‌هایی که ثروتمندان سرمایه‌گذاری می‌کنند، سرمایه گذاری کنم. سرمایه‌گذاری‌های که شمار اندکی از مردم حتی به گوش آنها خورده است؛ سرمایه‌گذاری‌هایی که نه در روزنامه‌های اقتصادی درباره آنها مطلب نوشته می‌شوند و نه کارگزاران سرمایه‌گذاری‌ها آنها را عرضه می‌کنند. این کتاب از زمانی آغاز می‌شود که من هیچ چیز نداشتم، جز یک رویا و راهنمایی پدر پولدارم برای این که سرمایه‌گذاری شوم که مانند ثروتمندان سرمایه‌گذاری کنم.

برخی سوالهای اساسی عبارتند از:

  1. وقتی هیچ پولی ندارم، چطور می‌توانم سرمایه‌گذاری کنم؟
  2. من 10 هزار دلار برای سرمایه‌گذاری دارم، توصیه می‌کنید در چه زمینه‌ای سرمایه‌گذاری کنم؟
  3. توصیه می‌کنید در املاک، صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری یا سهام سرمایه‌گذاری کنم؟
  4. آیا می‌توانم بدون هیچ پولی در زمینه املاک یا سهام سرمایه‌گذاری کنم؟
  5. آیا برای پول‌سازی نیازی به پول نیست؟
  6. آیا سرمایه‌گذاری ریسک پذیر نیست؟
  7. چطور می‌توانیم سودهای زیاد با ریسک پایین داشته باشیم؟
  8. آیا می‌توانم با شما سرمایه‌گذاری کنم؟

درباره رابرت

40 سال قبل در حالی که در ساحل ایستاده بودم، بالاخره این شهامت را پیدا کردم که از پدر پولدارم بپرسم: «چطور است که شما می‌توانید 10 جریب زمین در ناحیه بسیار گران قیمت رو به راحتی بخرید اما پدر من نمی‌تواند؟» آنگاه، پدر پولدار دستش را روی شانه من گذاشت و پاسخی به من داد که هرگز فراموش نکردم.

شما با خواندن این کتاب، سرمایه گذاری مهمی انجام می‌دهید، خواه با آن موافق باشید یا نه، خواه آن را درک کنید یا نه و خواه این اطلاعات را به کار بگیرید یا نه. در دنیای امروز که همچنان در حال تغییر است مهم‌ترین سرمایه‌گذاری که می‌توانید انجام دهید، سرمایه‌گذاری در آموزش مداوم و جست و جوی ایده‌های جدید است. بنابراین به جست و جو و به چالش کشیدن ایده‌های قدیمی‌تان ادامه دهید.

گلاب اصل قمصر تولید بهار امسال

گلاب صالحیان از مرغوب ترین نوع گل محمدی در جهان تولید می شود و دارای عطر خاص و بی نظیری است.

گلاب اصل قمصر تولید بهار امسال
مطالب مرتبط با کتاب خوب