آرتروز چیست؟

بروز شده در درباره سلامتی (فقط 3 دقیقه مطالعه)
آرتروز چیست؟

به هر کجا که می رویم (باور کنید به هر کجا که می رویم) مردم از بیماری های دنیای مدرن گلایه دارند. بیماری هایی که طی دهه های اخیر همزمان با تغییر سبک زندگی مان شیوع بیشتری یافتند. در جمع خانواده، تاکسی، محل کار، مهم نیست کجا؛ هر کجا که هستیم کسی بی تاب است که راه حل مشکلش را بداند.

می پرسید چه مشکلی؟ تصورش را بکنید؛ روزی هست که از چاقی، کمردرد و گردن درد، دیابت قندی، نارسایی های قلبی و عروقی نشنویم؟ یک فروشنده لباس با خود می گوید: آیا راهی هست که با وجود ساعت ها سرپا ایستادن و سر و کله زدن با مشتریان بدون احساس کمردرد به خانه بروم؟

آرتروز

آرتروز بیماری بسیار رایجی است که به آن ورم مفاصل و استخوان ها و آماس مفصلی استخوانی هم گفته می شود. آرتروز ممكن است هر مفصلی را درگیر كند اما مفاصل بزرگ كه وزن بدن را تحمل می‌كنند مثل مفاصل زانو و ران و ستون فقرات بیشتر در معرض ابتلا هستند.

علائم بیماری

هرگونه احساس ناراحتی به صورت درد، سوزش، بی حسی و کرختی در گردن، پس سر، کتف، شانه، اندام فوقانی تا نوک انگشتان و قفسه ی سینه می تواند ناشی از درگیری اعصاب، عضلات یا مهره های گردن باشد. این علایم می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. زمانی که علایم در طرف چپ باشد ممکن است با دردهای قلبی اشتباه شود.

همین علایم در نیمه پایینی بدن که از کمر، باسن و اندام تحتانی تا سرانگشتان پا امتداد دارد، ممکن است ناشی از درگیری مهره ها، عضلات و اعصاب کمر باشد.

پیشگیری

ورزش مهم ترین نقش را در پیشگیری و درمان آرتروز ایفا می کند و مهم تر از آن آموزش نوع ورزش است. این که بدانید چه ورزش هایی مفید است؛ زیرا ورزش اشتباه می تواند باعث بدتر شدن آرتروز شود.

روش صحیح نشستن نیز موضوع مهمی است که کمتر به آن توجه می شود و یا کمتر اهمیت داده می شود. وقتی مجبورید ساعت ها پشت میز یا روی یک صندلی بنشینید باید روش صحیح نشستن را بدانید. صندلی شما باید استاندارد باشد، میز نه زیاد کوتاه و نه زیاد بلند باشد، زیرا هر کدام از این میزها باعث می شود که کمر در هنگام کار کردن زاویه پیدا کند. روی صندلی صاف بنشینید و کمر خود را خم نکنند. به گردن زاویه ندهید و گردن را صاف نگه دارید. روش صحیح نشستن را در همه ی موارد رعایت کنید مخصوصاً در هنگام رانندگی.

اگر شغلتان نشستن پشت میز و مخصوصاً کارکردن با کامپیوتر است، برای ساعات طولانی مجبورید روی صندلی بنشینید پس بهتر است هر یک یا دو ساعت، یکبار بلند شده چند قدم بزنید و حتی در حالت نشسته روی صندلی چند ورزش ساده انجام دهید.

مراجعه به پزشک

ورزش های پیشگیرانه را می توان در هر سنی انجام داد، ولی اگر علائم ظاهر شده اند برای تایید تشخیص به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است علائمی مانند درد و بی حسی در دست و کتف چپ نشانه ای از بیماری قلبی باشند. در صورتی که در سنین میانسالی بوده، دارای سابقه بیماری های همراه مانند فشار خون بالا، چربی خون و دیابت هستید، سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید و یا وزن بالا دارید قبل از شروع تمرینات ورزشی حتماً از نظر قلبی بررسی لازم را انجام دهید.

گاهی درد در دست ها و یا پاها از آرنج و زانو به طرف پایین ممکن است ناشی از بیماری های تیروئید، کمبود برخی ویتامین ها و حتی «ام اس» باشد که بهتر است قبلاً بررسی های لازم انجام شود.

در صورت وجود هر گونه مشکل یا نشانه بیماری حتما به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

گلاب و عرقیات گیاهی صالحیان

صالحیان را به اصالت می شناسند،
گلاب و عرقیات گیاهی صالحیان را به کیفیت و طبیعی بودن.

دنبال کنید
گلاب و عرقیات گیاهی صالحیان