چگونه به خودمان باور داشته باشیم؟

بروز شده در درباره مهارت زندگی (12 دقیقه مطالعه)
چگونه به خودمان باور داشته باشیم؟

با اطمینان می‌توان گفت که توانایی شما در باور به خودتان می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد.

فرآیند فکر کردن و صحبت کردن در مورد آنچه می‌خواهید و نحوه به دست آوردن آن در واقع باعث می‌شود احساس شادی بیشتری داشته باشید و کنترل بیشتری بر زندگی خود داشته باشید و هنگامی که احساس می‌کنید کنترل زندگی خود را در دست دارید، شروع به باور بیشتر به خود می‌کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش می‌دهید.

چرا به خودت باور داشته باشی؟

آیا تا به حال این جمله را شنیده‌اید که «اگر آن را باور کنید، ذهن می‌تواند به آن برسد؟»
یا، «آنچه فکر کنی که می‌توانی یا فکر کنی نمی‌توانی، درست می‌گویی؟»

این نقل قول‌ها به این دلیل وجود دارند که ذهن فوق‌العاده قدرتمند است و خودباوری شما این قدرت را دارد که شما را از رسیدن به پتانسیل کامل خود محدود کند یا شما را به انجام کارهای بزرگ سوق دهد.

اعتماد به نفس شما را برای اقدام آماده می‌کند. همچنین به شما کمک می‌کند ریسک‌های بزرگ‌تری را بپذیرید، که می‌تواند منجر به پاداش‌های بزرگ‌تر شود.

مثبت اندیشی به همین صورت عمل می کند. مطالعات علمی ثابت کرده‌اند که وقتی احساسات مثبت (مانند عشق، شادی یا رضایت) را تجربه می‌کنید، احتمالات بیشتری را در زندگی خواهید دید. افکار مثبت حتی می‌توانند مجموعه مهارت‌های شما را بسازند! از آنجایی که احساسات مثبت حس احتمالات شما را گسترش می‌دهند، به شما کمک می‌کنند تا مهارت‌ها و منابع جدید بسازید. احساسات منفی برعکس عمل می‌کنند.

اگر به خود باور داشته باشید، احتمال موفقیت شما بیشتر است و در تمام زمینه‌های زندگی شادتر خواهید بود.

باور به خود به چه معناست؟

اکنون که می‌دانید چرا مهم است که به خودتان باور داشته باشید، وقت آن است که معنای واقعی و ظاهری آن را تعریف کنید، زیرا ممکن است برای هرکس کمی متفاوت باشد.

با فکر کردن به هدفی که برای خود تعیین کرده‌اید شروع کنید. فکر می‌کنید چقدر احتمال دارد که در اقداماتی برای دستیابی به آن هدف شرکت کنید؟ این نشانه خوبی از خودباوری شماست.

اگر فکر نمی‌کنید به آن هدف دست یابید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که بیشتر به خودتان باور بیاورید.

خودباوری نیز در مورد مثبت اندیشی است. طرز فکر مثبت و خودباوری مثبت دست به دست هم می‌دهند. اگر نگرش مثبتی به زندگی دارید، به احتمال زیاد خود را باور خواهید کرد.

روانشناسی امروز توضیح می‌دهد که اگر به خود ایمان داشته باشید، باید:

 1. عزت نفس: احساس اینکه شما به عنوان یک انسان ارزش دارید
 2. اعتماد به نفس: نگرش مثبت در مورد توانایی ها، کیفیت ها و قضاوت شما
 3. باور به خود: ایمان به اینکه می‌توانید به خودتان تکیه کنید
 4. خودمختاری: احساس توانایی انتخاب و هدایت رفتار خود
 5. تسلط بر محیط: اعتقاد شما به اینکه تلاش شما منجر به تغییرات مورد نظر شما خواهد شد

اگر احساس می‌کنید به خودتان اعتقاد ندارید، وحشت نکنید. برای داشتن اعتماد به نفس، اعتماد و مثبت اندیشی بیشتر می‌توانید گام‌های عملی بردارید، همه اینها به احساس قوی‌تر و بهتری از خودباوری منجر می‌شود.

چگونه به خود باور داشته باشیم؟

یادگیری اینکه چگونه به خود باور داشته باشید با مثبت اندیشی و بیان جملات مثبت برای خود برای ایجاد عزت نفس شروع می‌شود.

همچنین شامل شناسایی بالاترین ارزش‌ها و آرزوهای شما در زندگی و تعیین انتظارات می‌شود تا بتوانید با خودتان صادق باشید، که به شما امکان می‌دهد بهترین زندگی خود را داشته باشید.

در نهایت، باور به خود لازم نیست فرآیندی پیچیده باشد. برخی از این روش‌های اثبات شده را امتحان کنید تا به شما کمک کند به خودتان باور داشته باشید و حتی اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

باور کنید که اعتماد به نفس دارید

شاید یکی از سخت‌ترین کارها در زندگی این باشد که بپذیرید واقعا چقدر خارق‌العاده هستید، به خودتان باور داشته باشید و سپس این آگاهی را در نگرش و شخصیت خود بگنجانید.

اما هیچکس مثل تو نیست. شما ویژگی‌های منحصر به فردی برای به اشتراک گذاشتن با جهان دارید که فقط شما می‌توانید ارائه دهید. به هر حال، همه ما استعدادها، مهارت‌ها و توانایی‌های خود را داریم که ما را فوق‌العاده می‌کند.

بنابراین یکی از کلیدهای داشتن اعتماد به نفس، گفتن آن است. به خودتان بگویید که اعتماد به نفس دارید و سپس آن را باور کنید.

افکار شما به کلمات و کلمات شما تبدیل به اعمال شما می‌شوند. بنابراین اگر همچنان به خود بگویید که به خود باور دارید، در نهایت به خود باور خواهید داشت.

با تکرار جملات تاکیدی مانند «من به خودم باور دارم» هر روز شروع کنید.
ساده است.

شجاعت این را داشته باشید که خودتان را آنطور که هستید بپذیرید، نه آنطور که ممکن است باشید یا آنطور که دیگران فکر می‌کنند باید باشید و بدانید که با در نظر گرفتن همه چیز، لایق آن زندگی هستید که می‌خواهید. شما یک فرد خارق‌العاده هستید.

ارزش خود را بدانید

باورهای شما انتظارات شما را تعیین می‌کند. اگر ارزش‌های مثبتی داشته باشید، باور خواهید کرد که فرد خوبی هستید. و اگر باور داشته باشید که آدم خوبی هستید، اتفاقات خوبی برای شما خواهد افتاد.

وقتی انتظار دارید اتفاقات خوبی برای شما بیفتد، مثبت‌تر، شادتر و آینده‌نگرتر خواهید بود. شما به دنبال خوبی‌ها در افراد و موقعیت‌های دیگر خواهید بود.

به عنوان مثال، اگر ارزش شما این است که اینجا دنیای خوبی برای زندگی کردن است و اعتقاد شما این است که در زندگی بسیار موفق خواهید بود، انتظار دارید هر چیزی که برای شما اتفاق می‌افتد به نوعی به شما کمک کند.

در نتیجه، شما نگرش ذهنی مثبتی نسبت به دیگران خواهید داشت، و آنها به شما پاسخ مثبت خواهند داد و به شما کمک می‌کند تا فردی شاد و خوش‌بین باشید که دیگران بخواهند با او کار کنند و برای او کار کنند، از او بخرند و به او بفروشند، و به طور کلی برای موفقیت بیشتر.

ایجاد عزت نفس

وقتی برای ایجاد عزت نفس قدم برمی‌دارید، اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد و نتیجه طبیعی این است که شروع به باور خود می‌کنید. از این شش عنصر برای ایجاد عزت نفس استفاده کنید تا به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه به خودتان باور داشته باشید:

1. اهداف

تعیین اهداف واضح و قابل دستیابی به شما هدف می‌دهد و باعث می‌شود نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید. هر قدمی که برای رسیدن به اهدافتان برمی‌دارید، عزت نفس شما را تقویت می‌کند.

2. استانداردها

افرادی که عزت نفس بالایی دارند استانداردهای بالایی دارند و انتخاب هایی انجام می‌دهند که با استانداردهایشان مطابقت دارد. ارزش‌ها و ایده‌آل‌هایی را توسعه دهید که بتوانید به آنها افتخار کنید و مطمئن شوید که اهدافتان با آنها همسو هستند.

3. تجارب موفق

هنگامی که اهداف خود را تعیین می کنید، نقاط عطف کوچکتری را که برای رسیدن به آنها لازم است بنویسید. هر تجربه مثبتی که با موفقیت دارید (بزرگ یا کوچک) به باور شما نسبت به خودتان می‌افزاید.

4. مقایسه با دیگران

افرادی را شناسایی کنید که به آنها احترام می‌گذارید و به آنها نگاه می‌کنید و استانداردهای آنها با آن چیزی که می‌خواهید داشته باشید مطابقت دارد. همانطور که پیشرفت می‌کنید، خودتان را با هم مقایسه کنید تا ببینید چگونه می‌سنجید و سرنخ‌هایی در مورد اینکه چگونه می‌توانید پیشرفت کنید به دست آورید.

5. به رسمیت شناختن

به رسمیت شناختن افرادی که برای شما مهم هستند، مانند اعضای خانواده، رئیس یا مربی، عزت نفس شما را تقویت می‌کند. تلاش برای دستیابی به اهدافتان باعث شناخت شما می‌شود.

6. پاداش

همراه با شناخت، پاداش‌های ملموسی نیز وجود دارد. عزت نفس شما با تلاش و دریافت پاداش در محل کار، گواهینامه یا مجوز، پیشرفت در موقعیت یا سطح اعتماد یا سایر نشانگرهای وضعیت، افزایش می‌یابد.

شناسایی، پرسش و غلبه بر احساسات شک به خود

اگر می‌خواهید روی بهبود خود تمرکز کنید، شک یک حوزه مهم است که باید با آن مقابله کنید. شک به خود می‌تواند تاثیر زیادی بر زندگی ما و رسیدن به اهدافمان داشته باشد.

شک به خود احساس عدم اطمینان نسبت به حقیقت است. افرادی که دچار شک به خود هستند، قادر به قضاوت دقیق توانایی‌های خود نیستند. اگر نسبت به توانایی‌های خود مطمئن نیستید، این ممکن است نشانه‌ای از شک و تردید باشد.

شما می‌توانید با کار بر روی ایجاد عشق به خود و نشان دادن شفقت بیشتر با شک و تردید مبارزه کنید. وقتی شکست می‌خورید به خود لطف بدهید. همه ما هر از گاهی شکست می‌خوریم به نقاط قوت خود فکر کنید و بیشتر بر نقاط ضعف خود تمرکز کنید.

خودگویی مثبت و تاکیدات روزانه نیز روش‌هایی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا به خودتان ایمان بیاورید.

از تصویرسازی استفاده کنید

یکی از راههای نهایی برای باور بهتر به خود، تجسم است. تجسم تمرین تصور تحقق اهدافتان است، فرآیندی که برای رسیدن به آنها طی خواهید کرد و زمانی که به حقیقت می‌پیوندند چه احساسی خواهید داشت.

تجسم به شما انگیزه می‌دهد که به کار بروید. همچنین به کاهش اضطراب و افزایش اعتماد به نفس شما کمک می‌کند. برای شروع تمرین تجسم، ساکت بنشینید و نفس عمیق بکشید تا تمرین تجسم خود را شروع کنید.

ممکن است بخواهید تصور کنید که زندگی شما در یک سال آینده چگونه خواهد بود. آیا کار جدیدی دارید؟ آیا زمان زیادی را با خانواده خود می‌گذرانید؟ آیا به هدف خاصی رسیده‌اید؟ جزییات زیادی را در این تجسم (که شاید شبیه یک رویا است) بگنجانید.

شما همچنین می‌توانید دقیق‌تر شوید و اهداف خاصی را در حال تحقق تجسم کنید. اگر می‌خواهید کتابی بنویسید، خود را در حالی که پشت میزتان نشسته‌اید، طرح کلی ایجاد کرده و شروع به نوشتن می‌کنید، تصور کنید. سپس تصور کنید وقتی با یک ناشر امضا می‌کنید و اولین امضای کتاب خود را میزبانی می‌کنید چه احساسی خواهید داشت.

قدرت تجسم می‌تواند به ما در انجام کارهای شگفت‌انگیز کمک کند.

چگونه مثبت باشیم

در حالی که باور به خود و مثبت ماندن کاری نیست که باید هر ساعت از روز انجام دهید، مهم است که حتی اندکی را در زندگی روزمره خود بگنجانید. حتی در سخت‌ترین روزها، این چیزها را امتحان کنید تا به شما کمک کند مثبت‌تری را در زندگی خود تجربه کنید.

خودگویی مثبت را در خود بگنجانید

خودگویی مثبت ابزار قدرتمندی است که به شما کمک می‌کند احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید. تمرین خودگویی مثبت به شما امکان می‌دهد از مزایایی مانند:

 • افزایش نشاط
 • رضایت بیشتر از زندگی
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی
 • کاهش درد
 • سلامت قلب و عروق بهتر
 • سلامت جسمانی بهتر
 • کاهش خطر مرگ
 • استرس و ناراحتی کمتر

داشتن نگرش مثبت به وضوح مهم است، و خود گفتاری راهی عالی برای رسیدن به این هدف است.

شما می‌توانید با صحبت کردن با خود با صدای بلند یا در ذهن خود، خودگویی مثبت را در خود بگنجانید. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید، فقط روی خودتان و کاری که درست انجام می‌دهید تمرکز کنید.

این ممکن است مانند جملات تاکیدی مثبت به نظر برسد، مانند «من مهربانم»، «من ارزش دارم» یا «امروز سخت کار خواهم کرد». همچنین می‌توانید ویژگی های مثبت خود را برجسته کنید یا به موفقیت‌های کوچک فکر کنید.

قدردانی روزانه را تمرین کنید

قدردانی یکی از اجزای کلیدی است که به شما کمک می‌کند تا از قدرت تفکر مثبت استفاده کنید. وقتی شکرگزاری را تمرین می‌کنید، بیشتر بر نعمت‌هایی متمرکز می‌شوید که از قبل در زندگی‌تان وجود دارد. به جای اینکه همیشه چیز جدیدی بخواهید، روی چیزهای مثبت مانند دوستان، خانواده و موفقیت‌های گذشته خود تمرکز خواهید کرد.

به گفته دانشگاه هاروارد، مطالعات در واقع ارتباط بین قدردانی و رفاه یک فرد را ثابت کرده است. در یک مطالعه، افرادی که قدردانی روزانه را تمرین می‌کردند، خوشبین تر بودند و نسبت به زندگی خود احساس بهتری داشتند! روابط کاری و شخصی شما نیز می‌تواند بهبود یابد.

قدردانی را دنبال کنید تا به خود یادآوری کنید که اینجا و اکنون زندگی خوبی دارید، حتی اگر آنطور که می‌خواهید نباشد. نگه داشتن یک دفتر خاطرات سپاسگزاری که در آن هر روز چند خط بنویسید، روشی ساده برای تغییر طرز فکرتان است. هنگام نوشتن در مورد آنچه در زندگی روزمره خود برای آن سپاسگزار هستید، این نکات را دنبال کنید:

به جای نام بردن از یک مورد کلی مانند «شغل من»، با رویدادی که در آن روز اتفاق افتاده است «رئیس من با پرداخت هزینه برای یک وبینار روی من سرمایه گذاری می‌کند» مشخص باشید.

هر روز به ساعت یکسانی از روز انجامش دهید تا به آن عادت کنید. حداقل یک چیز در روز بنویسید. هر روز چیزی متفاوت ضبط کنید.

مدیتیشن را امتحان کنید

مدیتیشن نوعی خود انعکاس است که در کنار سایر فواید، می‌تواند به شما کمک کند تا از شک و تردید خود عبور کنید و نگرش مثبت‌تری را تقویت کنید. هنگامی که مدیتیشن می‌کنید، ذهن خود را از حواس پرتی پاک می‌کنید. این به شما کمک می‌کند آرامش داشته باشید و هر گونه اضطراب را کاهش دهید.

انواع مختلفی از مدیتیشن وجود دارد. شما ممکن است مراقبه تمرکز حواس را تمرین کنید، جایی که به آرامی افکار خود را هنگام عبور از ذهن خود مشاهده می‌کنید. مراقبه متمرکز را امتحان کنید تا روی هر یک از حواس پنجگانه خود تمرکز کنید. یا مدیتیشن مانترا را تمرین کنید، جایی که می‌توانید یک صدای تکراری بخوانید تا ذهن خود را پاک کنید.

اگر با افکار منفی دست و پنجه نرم می‌کنید، مدیتیشن می‌تواند روشی مفید برای انتقال احساسات گذشته از خودباوری غیر قابل حمایت برای احساس اعتماد به نفس در زندگی خود باشد.

یوگا ژورنال توصیه می‌کند که به الگوهای تفکر منفی توجه کنید و به طور عمدی آنها را با یک فکر مخالف جایگزین کنید.

ورزش

آیا می‌دانستید که ورزش منظم می‌تواند به ایجاد اعتماد به نفس، تقویت ذهنیت رشد و افزایش ارزش کلی شما به عنوان یک انسان کمک کند؟

ورزش فیزیکی مواد شیمیایی را در مغز شما تحریک می‌کند که می‌تواند به شما کمک کند احساس شادی و آرامش بیشتر کنید. بعلاوه، فواید بیشماری برای سلامت جسمانی به دست خواهید آورد، مانند بهبود خواب، که می تواند باعث شود شما نیز احساس شادی بیشتری داشته باشید.

هیچ راه "درستی" برای ورزش وجود ندارد. بهترین نوع فعالیت بدنی برای شما هر چیزی است که با توانایی های شما سازگار باشد و به بدن شما احساس خوبی بدهد.

اگر تازه وارد دنیای تناسب اندام شدید، ورزش را با انجام حرکات ساده مانند اسکات یا بلند کردن دمبل شروع کنید. اگر به تجهیزات تمرینی دسترسی دارید، می‌توانید روی تردمیل راه بروید، دوچرخه‌سواری کنید یا از الپتیکال استفاده کنید.

ترکیبی از ورزش‌های قلبی عروقی (مانند پیاده‌روی، دویدن یا دوچرخه‌سواری) و تمرینات قدرتی (مانند شنا و اسکات) بهترین است.

قبل از شروع هر برنامه ورزشی جدید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مهربان باش

مهربانی با کسی فقط مربوط به گیرنده نیست. به نفع شما هم هست نشان داده شده است که مهربانی باعث افزایش عزت نفس، همدلی و شفقت می‌شود. همچنین خلق و خوی شما را بهبود می‌بخشد و به ذهن شما کمک می‌کند، نشان دادن مهربانی به کسی باعث افزایش سروتونین، دوپامین و اندورفین می‌شود که باعث ایجاد احساس شادی می‌شود.

چگونه می‌توانید امروز به دیگری مهربانی نشان دهید؟ اغلب، حرکات کوچک به اندازه حرکات بزرگ و پر زرق و برق معنی دارند. استفاده از یکی از ایده‌های متعدد در این لیست را در نظر بگیرید تا با مهربانی اقدام کنید:

 • یک تعریف یا یک کلمه تشویق کنید
 • یک قهوه بخر
 • کسی را همراهی و حمایت کنید
 • جای خود را به کسی بسپارید
 • زباله ها را جمع کنید
 • یک متن آنلاین خوب بنویسید
 • یک یادداشت تشکر بنویسید
 • با یک غریبه تنها صحبت کنید
 • اقلامی را که دیگر نیازی ندارید به یک موسسه خیریه محلی اهدا کنید
 • به طور ناشناس غذای مورد علاقه خود را برای کسی بخرید

چگونه اعتماد به نفس را افزایش دهیم

اعتماد به نفس احساس اعتماد کامل به توانایی‌ها، دانش و مهارت‌های شماست. داشتن اعتماد به نفس به این معنی است که شما یک نگرش کلی مثبت و یک طرز فکر سالم در مورد خود دارید. هر چه بیشتر به خود باور داشته باشید، طبیعتاً اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

کتاب‌های اعتماد به نفس را بخوانید

هر چه عناصر مثبت بیشتری در زندگی خود داشته باشید، راحت تر می‌توانید اعتماد به نفس خود را به دست آورید و حتی بیشتر به خودتان ایمان بیاورید.

تصمیم به ایجاد تغییرات کوچک در روال زندگی و محیط اطراف می‌تواند تاثیر زیادی بر توانایی شما در ایجاد اعتماد به نفس و مثبت ماندن داشته باشد. یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به این هدف، مطالعه کتاب‌های اعتماد به نفس است.

وقتی صحبت از ایجاد اعتماد به نفس می‌شود، نویسندگان زیادی هستند که در مورد روش‌های اثبات شده برای کمک به انجام این کار نوشته‌اند.

خواندن چند تا از این کتابها را در نظر بگیرید تا به شما در درک چگونگی ایجاد اعتماد به نفس کمک کند:

دستاوردهای گذشته خود را به خاطر بسپارید

تهیه فهرستی از دستاوردهای خود یک راه قدرتمند برای به دست آوردن اعتماد به نفس بیشتر است. لیست به شما یادآوری می کند که قبلاً این کار را انجام داده اید و می توانید دوباره آن را انجام دهید.

یک قلم و کاغذ بردارید و دست به کار شوید و دستاوردهای خود را در طول زندگی خود فهرست کنید. ممکن است فهرست را چیزی شبیه به این شروع کنید:

 • فارغ التحصیل از دانشگاه
 • بعد از شش ماه در اولین کارم جایزه گرفتم
 • آخر هفته‌ها کتاب خواندم

اگر در پیدا کردن مواردی برای اضافه کردن به لیست خود مشکل دارید، از منطقه راحتی خود خارج شوید و از یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا همکار خود بخواهید تا در مورد توانایی‌های خود نظر دهند. وقتی لیست شما کامل شد، آن را در جایی بچسبانید که هر روز آن را ببینید، مانند درب یخچال یا آینه حمام.

باور خود را بهبود بخشید

ممکن است کمی کار ببرد. اما با گذشت زمان، زمانی که پای خودباوری به میان می‌آید، متوجه می‌شوید که درگیری‌های شما کجاست که به شما امکان می‌دهد برای غلبه بر آنها اقدام کنید.

منبع: How To Believe In Yourself
گلاب اصل قمصر تولید بهار امسال

گلاب صالحیان از مرغوب ترین نوع گل محمدی در جهان تولید می شود و دارای عطر خاص و بی نظیری است.

گلاب اصل قمصر تولید بهار امسال
مطالب مرتبط با مهارت زندگی
اعتماد به نفس چیست؟
اعتماد به نفس چیست و چه اهمیتی دارد؟ راه افزایش اعتماد به نفس، عزت نفس و خودباوری
6 راه افزایش اعتماد به نفس
افزایش اعتماد به نفس برای اینکه بهترین عملکرد خود را داشته باشید و احساس فوق‌العاده‌ای نسبت به خودتان داشته باشید