6 راه افزایش اعتماد به نفس

بروز شده در درباره مهارت زندگی (فقط 5 دقیقه مطالعه)
6 راه افزایش اعتماد به نفس

برای اینکه بهترین عملکرد خود را داشته باشید و احساس فوق‌العاده‌ای نسبت به خودتان داشته باشید، باید در تلاش همیشگی ایجاد و حفظ عزت نفس باشید. همانطور که مسئولیت سطح آمادگی جسمانی خود را بر عهده می‌گیرید، باید مسئولیت کامل افکار و کیفیت ذهن خود را نیز بر عهده بگیرید.

در این مطلب یک فرمول ساده معرفی می‌کنیم که شامل تمام عناصر حیاتی ایجاد عزت نفس است و شما می‌توانید به طور منظم از آن برای اطمینان از حداکثر عملکرد استفاده کنید.

این فرمول از شش عنصر اساسی تشکیل شده است. آنها عبارتند از: اهداف، استانداردها، تجربیات موفقیت، مقایسه با دیگران، شناخت و پاداش. بیایید آنها را یکی یکی یاد بگیریم.

1. اهداف واقع گرایانه داشته باشید

اینکه چقدر خودتان را دوست دارید و به خودتان احترام می‌گذارید به طور مستقیم تحت تاثیر اهداف شما است. تعیین اهداف بزرگ و چالش برانگیز برای خود و ایجاد برنامه‌های عملی مکتوب برای دستیابی به آنها در واقع عزت نفس شما را بالا می‌برد که باعث می‌شود احساس بسیار بهتری نسبت به خود داشته باشید.

عزت نفس احساسی است که وقتی گام به گام به سوی دستیابی به چیزی که برایتان مهم است پیش می‌روید، تجربه می‌کنید. به همین دلیل، داشتن اهداف روشن برای هر بخش از زندگی و تلاش مداوم برای دستیابی به آن اهداف، واقعاً مهم است. هر مرحله پیشرفت باعث می‌شود عزت نفس شما بالا برود و باعث می‌شود در هر کاری که انجام می‌دهید احساس مثبت و تاثیرگذاری بیشتری داشته باشید.

2. به معیارها و ارزش های خود متعهد باشید

دومین عنصر در ایجاد عزت نفس داشتن معیارها و ارزش‌های واضحی است که به آنها متعهد هستید. مردان و زنانی که عزت نفس بالایی دارند، در مورد آنچه که به آن اعتقاد دارند، کاملا پایبند هستند.

عزت نفس پایدار تنها زمانی به دست می‌آید که اهداف و ارزش‌های شما با هم مطابقت داشته باشند. بسیاری از استرسی که افراد تجربه می‌کنند از باور به یک چیز و تلاش برای انجام چیز دیگری ناشی می‌شود. اما زمانی که اهداف و ارزش‌های شما با یکدیگر هماهنگ هستند، موج فوق‌العاده‌ای از انرژی و رفاه را احساس می‌کنید، و آن زمانی است که شروع به پیشرفت واقعی می‌کنید و می‌توانید به خودتان ایمان بیاورید.

بسیاری از مردم می‌گویند که از شغل خود ناراضی هستند زیرا به نظر می‌رسد هر چقدر هم که تلاش می‌کنند نمی توانند به موفقیت برسند. من همیشه از آنها می‌پرسم که آیا کاری را انجام می‌دهند که واقعاً به آن اهمیت می‌دهند و به خودشان اعتقاد دارند؟ در بسیاری از موارد، افراد متوجه می‌شوند که از شغل خود راضی نیستند، زیرا این نوع کار برای آنها اشتباه است. هنگامی که آنها شغل خود را تغییر می‌دهند و شروع به انجام کاری می‌کنند که واقعاً از آن لذت می‌برند، کاری که با اعتقادات درونی آنها سازگارتر است، شروع به پیشرفت واقعی می‌کنند و از کار خود رضایت زیادی کسب می‌کنند.

3. تجربه موفق برای خودتان ایجاد کنید

سومین عنصر در ایجاد عزت نفس شامل داشتن تجربیات موفق است. هنگامی که اهداف و استانداردهای خود را تعیین کردید، مهم است که آنها را قابل اندازه‌گیری کنید تا بتوانید امتیاز موفقیت‌های کوچک و بزرگ خود را در طول مسیر حفظ کنید. همین عمل تعیین یک هدف، تقسیم آن به قسمت‌های کوچکتر، و سپس انجام آن قسمت‌ها باعث می‌شود که احساس کنید برنده هستید و باعث افزایش عزت نفس شما می‌شود. اما به یاد داشته باشید که نمی‌توانید به هدفی که نمی‌توانید آن را ببینید ضربه بزنید. شما نمی‌توانید خود را یک برنده احساس کنید مگر اینکه به وضوح استانداردهایی را که می‌خواهید موفقیت خود را اندازه‌گیری کنید و سپس به آن استانداردها دست یابید، تنظیم کنید.

تجربه موفقیت در قدم های کوچک یک کودک در جنگل

بیایید بگوییم که شما هدف خود را برای فروش مقدار معینی یا کسب درآمد مشخصی در یک سال مشخص تعیین کرده‌اید. اگر آن را به اهداف ماهانه و هفتگی تقسیم کنید و سپس به اولین آن اهداف برسید، احساس خوبی نسبت به خود خواهید داشت. هر بار که به نقطه عطف دیگری برسید، عزت نفس و توانایی شما برای انجام کار افزایش می‌یابد و نسبت به چالش بعدی احساس تشویق و اشتیاق خواهید کرد.

4. مقایسه با دیگران!

چهارمین عنصر عزت نفس، مقایسه با دیگران است. لئون فستینگر از دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسید که برای تعیین اینکه چقدر خوب عمل می‌کنیم، خودمان را با استانداردهای انتزاعی مقایسه نمی‌کنیم، بلکه خودمان را با افرادی که می‌شناسیم مقایسه می‌کنیم. برای اینکه احساس کنید برنده هستید، باید مطمئن باشید که به خوبی یا بهتر از دیگران کار می‌کنید. هرچه بیشتر بدانید که دیگران در حوزه کاری شما چقدر خوب عمل می‌کنند و هر چه بهتر با آنها مقایسه کنید، بیشتر احساس برنده بودن خواهید کرد و عزت نفس شما بالاتر خواهد رفت.

افراد موفق به طور مستمر خود را با افراد موفق دیگر مقایسه می‌کنند. به آنها فکر می کنند و درباره آنها می‌خوانند و عملکرد آنها را مطالعه می‌کنند و سپس تلاش می‌کنند تا یک قدم از آنها پیشی بگیرند. در نهایت، افراد موفق به جایی می‌رسند که فقط با خودشان و با دستاوردهای گذشته شان رقابت می‌کنند. اما این پس از آن رخ می‌دهد که آنها به صدر رسیده‌اند و بسیاری از رقبای خود را پشت سر گذاشته‌اند.

5. به تحسین عزیزان و دوستان خود هم نیاز دارید

عنصر بعدی برای عزت نفس، به رسمیت شناختن دستاوردهای شما توسط افرادی است که به آنها احترام می‌گذارید. برای اینکه احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید، به شناسایی افرادی که به آنها نگاه می‌کنید و آنها را تحسین می‌کنید، نیاز دارید، مانند رئیس، همکاران، همسرتان و افراد در حلقه اجتماعی خود.

هر زمان که توسط فردی که نظر او را بسیار محترم می‌شمارید به رسمیت شناخته شده و مورد تمجید قرار بگیرید، عزت نفس شما همراه با اشتیاق و انگیزه شما برای انجام کارهای بهتر در کار افزایش می‌یابد.

6. به خود پاداش بدهید

عنصر نهایی عزت نفس شامل پاداش‌هایی است که با دستاوردهای شما سازگار است. ممکن است در زمینه‌ای کار کنید که در آن پاداش‌های مالی، موقعیت بهتر، دفتر کار بزرگ‌تر، ماشین‌ بزرگتر یا حتی لوح تقدیر دریافت می‌کنید. همه این نمادها می‌توانند تاثیر باورنکردنی بر افزایش عزت نفس شما داشته باشند و باعث شوند که نسبت به خودتان احساس فوق‌العاده‌ای داشته باشید.

اعتماد به نفس تزلزل ناپذیر ایجاد کنید

احتمالاً می‌دانید که موفق‌ترین افراد دارای سطح باورنکردنی اعتماد به نفس هستند. آنها سطح بالایی از موفقیت و خوشبختی را در زندگی خود به دست آورده اند و به نظر می‌رسد در هر کاری که انجام می‌دهند غیرقابل توقف هستند. واقعیت این است که وقتی اعتماد به نفس تزلزل ناپذیری در شما ایجاد شود، تمام دنیای شما به سمت بهتر شدن تغییر خواهد کرد.

گلاب اصل قمصر تولید بهار امسال

گلاب صالحیان از مرغوب ترین نوع گل محمدی در جهان تولید می شود و دارای عطر خاص و بی نظیری است.

گلاب اصل قمصر تولید بهار امسال
مطالب مرتبط با مهارت زندگی
اعتماد به نفس چیست؟
اعتماد به نفس چیست و چه اهمیتی دارد؟ راه افزایش اعتماد به نفس، عزت نفس و خودباوری